anasayfa
hakkımızda
güncel sergi
sergiler
konsinyeler
etkinliklerimiz
iletişim
 


 
 
Ömer Muz Resim Sergisi Özgeçmiş
Ömer Muz Resim Sergisi
Ömer Muz Resim Sergisi (37)

1957 yılında istanbul'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini aynı kentte yaptı. 1977 yılından başlayarak, çeşitli medya kuruluşlarında grafiker ressam ve karikatürist olarak yer aldı. Sonraki yıllarda yurtdışındaki çeşitli yayın kuruluşlarının çıkarttığı yayınlara kapak illüstrasyonları ve çizgi romanlar yapmaya başladı. I98o'li yıllardan itibaren ülkemizde gösterime giren birçok ünlü filmin afiş çalışmalarını yaptı. 90'lı yılların başlarında kısa bir dönem İtalya'da da bulunan sanatçı yurda dönüşünde suluboya çalışmalarına ağırlık verdi.

California, Paris, Viyana 'da ve yurtiçinde özel koleksiyonlarda resimleri bulunan sanatçı, yapıtlarını güçlü ve sağlam tekniğinin yanısıra emprestyonist bir tavırla belgesel tadında yorumlamaktadır. Bir dünya kültür mirası ve tarihsel dokusuyla insanlığın ortak malı olan İstanbul her geçen gün bir tarih katliamı ile karşı karşıya kalırken Ömer Muz, izleyiciye çocukluk yıllarından beri aşığı olduğu bu kente duyarlı fırçasıyla dokunarak sımsıcak ve samimi bir anlatım sunuyor. Sultanahmet'teki eski evler özellikle eski istanbul'un otantik dokusunu simgeleyen Zeyrek sokakları Balat'ta ve sur içindeki evler, Haliç'te takalar gibi çocukluk anılarında yer eden görünümleri akıcı ve saydam renk değerleri içeren başarılı bir suluboya tekniğiyle yansıtıyor.

Çevre gözlemlerine dayanan ustalığını kolay anlaşılabilir bir fırçayla dillendiren sanatçı kendisinden çok önce gelmiş Türk resim sanatının izlenimci ressamlarından Hoca Ali Rıza, Üsküdarlı Cevat, Hikmet Onat gibi ekol olmuş bir kuşağın izini sürmekte. Kadıköy'lü Sanatçılar Derneği üyesi olan Ömer Muz'un Elif Maya adında bir kızı var. Sanatçı kendi atölyesinde çalışmalarını sürdürürken aynı zamanda Suluboya kursları da vermektedir.Sanatçının 38 kişisel sergisi bulunmaktadır

Görüntülenen resimler {ds_PageFirstItemNumber} - {ds_PageLastItemNumber} arası.
Toplam {ds_UnfilteredRowCount} resim.
<< < {ds_PageNumber}/{ds_PageCount} > >>
{@name}
ana resim
{description}
{properties}
{@name}
{@type}
{@addeddate}